Jestem osobą sentymentalną, dlatego lubię wracać do miejsc, które wyryły się w mojej pamięci. Na blogu kilkukrotnie wspomniałem, że tą czy tamtą lokalizację dodaję na swoją listę miejsc, do których chciałbym wrócić, dlatego nadszedł wreszcie czas by lista ta przybrała konkretny kształt i ujrzała światło dzienne. I choć to moja osobista lista to myślę, że wszystkie pozycje to ciekawe miejsca w Polsce i jeśli jeszcze ich nie znasz, to z pewnością warto je poznać.
Ciekawe miejsca w Polsce – mapa
Wszystkie ciekawe miejsca w Polsce, które uważam za warte ponownego odwiedzenia umieściłem na mapie oraz większość z nich opisałem w liście poniżej. Stworzyłem pięć kategorii: miejscowości (pomarańczowy kolor), przyroda (zielony), zamki i twierdze (na brązowo), schroniska górskie (szary kolor) i wszystkie pozostałe (fioletowy).
Każde miejsce z listy zostały przeze mnie odwiedzone. Zaś część relacji z wyjazdów do tych miejsc jest już na blogu i klikając w pomarańczowy nagłówek z nazwą miejsca otworzysz nową kartę w przeglądarce z postem wzmiankującym o tej lokalizacji.
Lista będzie przeze mnie rozwijana na bieżąco o nowe ciekawe miejsca w Polsce, dlatego warto dodać ją do zakładek i czasem tutaj wracać.
Odnośniki do poniższych kategorii:
Miejscowości
Preferuję wypoczynek w miejscach niezatłoczonych, przez co większość moich ulubionych miejscowości to wsie lub niewielkie miasteczka. Jednak, ze względu na atrakcyjność historyczną, na liście znajdują się też dwa duże miasta.
• Bielice
Niewielka miejscowość we wschodniej części kotliny kłodzkiej. Urzekła mnie ciszą i spokojem. Z trzech stron jest otoczona górami i leży pomiędzy dwoma szczytami z Korony Gór Polski – Kowadłem oraz Rudawcem. Myślę, że to miejsce nadaje się zarówno na wypoczynek jak i bardziej aktywne spędzanie czasu.
• Lasówka
Kolejna urokliwa miejscowość w kotlinie kłodzkiej, jednak tym razem w jej zachodniej części. Jest tu cisza, spokój i góry wokół. Czego można chcieć więcej? Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek.
Lasówka
• Chęciny
Najciekawszą atrakcją tego miasteczka jest zamek znajdujący się na wzgórzu górującym nad miejscowością. Szczególnie okazale prezentuje się z chęcińskiego rynku. Zresztą sam rynek oraz jego otoczenie, także zasługują na uwagę odwiedzających. To miejsce tak bardzo mi się podoba, że od pierwszej wizyty wracałem tam już dwa razy.
Dziedziniec zamku w Chęcinach
• Wigry
Mała miejscowość leżąca nad jeziorem o tej samej nazwie i otoczona przez nie z trzech stron. Będąc w Wigrach obowiązkowym punktem jest zwiedzenie pokamedulskiego klasztoru, zaś będąc w nim i spoglądając na otoczenie z wieży widokowej trudno uniknąć wrażenia, że jest to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. A przynajmniej ja tak miałem.
Pokamedulski klasztor w Wigrach
• Iwonicz Zdrój
Miejscowość uzdrowiskowa w województwie podkarpackim. Zabytkowa zabudowa, dużo zieleni, bliskość gór, wody mineralne i tężnia solankowa. Jestem pewien, że choć jedna z wymienionych rzeczy cię zainteresowała. O Iwoniczu Zdrój wiele razy słyszałem, ale i tak byłem zaskoczony jak ładnie prezentuje się to miasteczko.
• Lwów
Lwów to kawał polskiej historii, której nie da się opisać w kilku słowach i mimo, że obecnie leży poza granicami naszego kraju, to nie mogłem go pominąć na liście prezentującej ciekawe miejsca w Polsce. Jest to miasto pełne zabytków i trudno przejść którąkolwiek ulicą w centrum, by nie natknąć się na świadectwo, że dawniej to miejsce należało do naszego kraju. Przed moim pobytem we Lwowie słyszałem, że wystarczy jedna wizyta w tym mieście, by się w nim zakochać. Wtedy nie wierzyłem. Dziś wiem, że to prawda i nie mogę się doczekać kiedy tu wrócę.
Opera we Lwowie
• Łagów
Łagów leży nad jeziorem Łagowskim w województwie lubuskim, jednak przebywając tutaj do złudzenia miałem wrażenie, że jestem na Mazurach. Dodatkową atrakcją miejscowości jest zamek Joannitów umiejscowiony nad jeziorem, co bez wątpienia dodaje jeszcze więcej uroku temu miejscu.
Jezioro Łagowskie
• Zamość
Zamojskie stare miasto otoczone murami obronnymi zbudowane zgodnie z ideą idealnego miasta, rynek z różnokolorowymi kamienicami w jednolitym stylu oraz ulice prostopadle od niego odbiegające. Ponadto ciekawe muzea i zabytkowe obiekty sakralne. Te rzeczy sprawiają, że odwiedzając Zamość przenosisz się do trochę innego świata. Jest to bardzo ciekawe miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i każdego poszukującego interesujących miejsc w Polsce. I nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNCESCO.
Rynek w Zamościu
Przyroda
W tej kategorii umieściłem wszystkie miejsca ściśle związane z naturą i przyrodą, takie jak pasma górskie, parki narodowe, rzeki i jaskinie.
• Karkonosze
Karkonosze to jedne z dwóch moich ulubionych pasm górskich w Polsce. Z kilku powodów. Po pierwsze pokonując czerwony szlak na odcinku od Szrenicy do Śnieżki ani na jedną chwilę widoków nie zasłaniają drzewa, więc w pełni można cieszyć się widokami aż po horyzont. A po drugie w tych górach jest dobrze rozbudowana sieć schronisk, bo tylko po polskiej stronie jest ich aż 9, a mniej więcej drugie tyle po czeskiej. I wiem, że dla niektórych to może być wada tego miejsca, jednak taki jest charakter tych gór.
Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy
• Bieszczady
Nie ma drugich takich gór w Polsce, w których przemierzając kolejne kilometry nie zobaczysz żadnego miasta. Ba, zazwyczaj nie zobaczysz żadnej wsi czy budynku. I choć nie jest to już tak dzikie miejsce jak czasem się o nich mówi, to nadal każda wyprawa w te góry to niepowtarzalne doświadczenie. Nawet jedyne bieszczadzkie schronisko znajdujące się w górach jest ostatnim w swym rodzaju, gdyż nie posiada dostępu do elektryczności, bieżącej wody i nawet kanalizacji.
Widok z Szerokiego Wierchu w kierunku Tarnicy
• Białowieski Park Narodowy
Spacer przez białowieską puszczę przytłacza swoją niezwykłością, dzikością i wiekowością, a ponadto, mając szczęście, można tutaj spotkać żubry żyjące na wolności. Zaś dla tych nie mających szczęścia pozostają odwiedziny rezerwatu żubrów. I chociaż obecnie żubry żyją w kilku miejscach w Polsce to ponad połowa osobników tego gatunku znajduje w Białowieskim Parku Narodowym. Poza samym parkiem także Białowieża, leżąca w jego centrum, ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc.
Żubr w Białowieskim Parku Narodowym
• Poleski Park Narodowy
Dla mnie największą zaletą Poleskiego Parku Narodowego jest jego rozbudowana infrastruktura turystyczna, dzięki której można przyjemnie w nim obcować z naturą. W parku jest wiele wiat oraz wież widokowych. Ponadto dużą część parku stanowią torfowiska, dlatego przez te obszary prowadzą kładki dzięki którym można przemierzać je suchą nogą. Moim zdaniem jest to doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury.
Poleski Park Narodowy
• Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy jest jednym z mniejszych parków w Polsce i niewiele jest w nim ścieżek turystycznych. Ale za to te które się tutaj znajdują są warte uwagi, zaś najbardziej z nich interesująca jest kilometrowa kładka przecinająca rozlewisko rzeki Narwi. W kilku miejscach zostało ona zastąpiona pływającymi pomostami, na których samodzielnie trzeba się przeciągnąć z jednej strony na drugą. Jest to ciekawa atrakcja, która pozwala zarówno poznać park oraz aktywnie spędzić w nim czas.
Kładka biegnąca przez park
• Wieprz i Roztoczański Park Narodowy
Podstawowym walorem parków narodowych jest przyroda, którą ochraniają, jednak Roztoczański Park Narodowy pozwala dodatkowo cieszyć się naturą poprzez spływ kajakowy po rzece Wieprz. Co prawda tylko część spływu odbywa się przez sam park, bo całość ma długość prawie 20 kilometrów, jednakże do samego końca odbywa się on w okolicznościach przepięknej przyrody. Spływ nie należy do trudnych, ale w dwóch miejscach jest wymagane przeniesienie kajaku by ominąć niewielkie spady wody. Cały spływ zajmuje około 5 godzin.
Rzeka Wieprz
• Jaskinia Radochowska
W odróżnieniu do pobliskiej jaskini Niedźwiedzia to miejsce jest mało popularne, rzadziej odwiedzane, oświetlane tylko światłem z czołówek i w niektórych miejscach wymaga przechodzenia wąskimi korytarzami. Przez to jest może mniej turystyczne, ale za to bardziej naturalne. Myślę, że spodoba się każdemu, kto szuka czegoś mniej komercyjnego. Można także odwiedzić jaskinię Radochowską podczas wizyty w jaskini Niedźwiedzia i porównać je do siebie.
Jaskinia Radochowska
Zamki i twierdze
Zawsze interesowałem się historią i uwielbiam wszystkie miejsca w Polsce, które niosą ze sobą wspomnienia z dawnych czasów. Dlatego wśród miejsc do których miło mi się wraca we wspomnieniach zawsze jest miejsce na zamki, pałace i twierdze.
• Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór to zamek w stanie trwałej ruiny. Bardzo duży zamek w stanie trwałej ruiny. Jest tutaj kilka tras zwiedzania, a także mnóstwo zakamarków, które można przemierzać samodzielnie. Obowiązkowe miejsce dla każdego kto lubi zamki.
Ruiny zamku Krzyżtopór
• Zamek w Łańcucie
Łańcucki zamek w dużym stopniu ominęły zawieruchy drugiej wojny światowej. Dzięki czemu jest to niepowtarzalne miejsce, w którym można podziwiać wnętrza w stanie identycznym jak przed stuleciami. W budynku do zwiedzania są dwa piętra z wieloma różnorodnymi komnatami oraz dwie wystawy, zaś poza budynkiem do zobaczenia jest powozownia. Zwiedzanie całości odbywa się z audio przewodnikiem, dzięki czemu można zrobić to w swoim tempie i bez żadnej grupy.
Muzeum-Zamek w Łańcucie
• Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Są takie miejsca po których spodziewasz się, że będą ciekawe, a niekoniecznie przypadają ci do gustu. Są też takie miejsca po których nie spodziewasz się zbyt wiele, a okazują się niezwykle interesujące. Przykładem tego drugiego jest pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Niestety przez lata obiekt ten był zaniedbywany, jednak podczas naszej wizyty trwały prace renowacyjne, które myślę, że wyciągną pełnię piękna tego miejsca na wierzch.
Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim
• Zamek w Malborku
Malbork, największy zamek w Polsce, myślę, że tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Opisując tę pozycję nie czuję nawet obowiązku tłumaczenia dlaczego chcę kiedyś tutaj wrócić. Pełne zwiedzenie tej ogromnej budowli z przewodnikiem zajmuje 3-4 godziny, zaś w tym czasie otrzymuje się tyle wiadomości, że z pewnością podczas kolejnej wizyty będę zaskoczony, bo połowy z nich nie będę pamiętał.
Zamek w Malborku
• Twierdza w Kłodzku
Będąc w Kłodzku nie sposób nie zauważyć górującej nad miastem twierdzy. Ten ogromny obiekt zachowany w dobrym stanie można zwiedzać z przewodnikiem na dwóch niezależnych trasach turystycznych – naziemnej oraz podziemnej. Przewodnik w historycznym stroju opowiada o przeszłości twierdzy oraz wyjaśnia przeznaczenie jej poszczególnych części. Z bastionu widokowego można podziwiać panoramę miasta oraz, przy dobrej pogodzie, wszystkie otaczające Kłodzko pasma górskie.
Twierdza w Kłodzku
• Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen to kolejny ogromny militarny obiekt na liście. Zwiedzanie twierdzy odbywa się samodzielnie, co pozwala na dużą swobodę i daje możliwość zajrzenia w każdy zakamarek. Moim zdaniem takie podejście do zwiedzania tego obiektu jest ogromną zaletą. W twierdzy znajdują się zarówno sale muzealne z eksponatami, jak i surowe pomieszczenia, których stan nie zmienił się od kilkudziesięciu lat. Być w okolicy i nie zobaczyć tego miejsca to błąd.
Twierdza Boyen
• Ruiny Zamku Świecie
Ruiny zamku w Świeciu obiektywnie trudno nazwać imponującymi. Jednak to co zmienia moje spojrzenie na ten zamek to rozmowa z jego właścicielem, którego spotkaliśmy na miejscu. Właściciel to miły 50-letni mężczyzna, który postanowił poświęcić majątek swojego życia na zakup tego obiektu i odbudowanie go własnymi rękami. W momencie naszej wizyty efekty były już widoczne, a zapał i pasja z jaką opowiadał o swoim zajęciu i przyszłości zamku sprawiają, że chcę wrócić do tego miejsca i zobaczyć rezultaty jego pracy.
Ruiny Zamku Świecie
Schroniska Górskie
Jako osobną kategorię koniecznie musiałem wyszczególnić schroniska górskie. W końcu góry to jedna z moich największych pasji, a ich integralną częścią są właśnie schroniska. Niestety kłopot ze schroniskami jest taki, że mają one swój niepowtarzalny klimat, który trudno jest uchwycić w słowach. Dlatego by nie powtarzać przy każdym podobnych słów, opisałem tylko kilka z nich.
• Schronisko PTTK Jagodna
Góry Bystrzyckie to jedne z najbardziej niedocenionych gór w Polsce i nawet w pełnym sezonie można spotkać tu niewiele osób. Jednak im bardziej zbliżasz się do schroniska Jagodna tym więcej osób miniesz na szlaku. Schronisko leży w cudownej okolicy i w bliskiej odległości do najwyższego szczytu gór bystrzyckich. Podają tutaj pyszne jedzenie, a atmosfera i wystrój są niepowtarzalne. Do schroniska można także dojechać samochodem, przez co może posłużyć jako baza wypadowa podczas weekendu w górach.
Góry Bystrzyckie
• Prywatne schronisko Cyrla
Podczas kilkudniowej wyprawy w góry można spodziewać się wielu niespodzianek. Zarówno tych mniej jaki i bardziej przyjemnych. Jedną z takich miłych niespodzianek, które nas spotkały były odwiedziny i nocleg w prywatnych schronisku Cyrla w Beskidzie Sądeckim. Gospodarze z dużym poczuciem humoru, pyszne jedzenie, a także piękna lokalizacja sprawiają, że chce się tutaj wracać.
Schronisko „Cyrla”
• Chata pod Rysami
Wejście na Rysy to niemalże obowiązek dla każdego Polaka. Zaś wybierając wejście na najwyższy szczyt Polski od słowackiej strony z pewnością będziesz przechodzić obok chaty pod Rysami. Znajduje się ona na wysokości 2250 m n.p.m. i jest to lokalizacja niezwykła ze względu na swoje piękne otoczenie, ale także przez swój niepowtarzalny klimat. Dla mnie zarówno szczyt Rysów oraz chata pod Rysami to są tak samo ciekawe miejsca.
Chata pod Rysami
Pozostałe
No i na koniec ostatnia kategoria. Zawarłem w niej wszystkie miejsca w Polsce, których nie mogłem pominąć, a które nie pasowały do wcześniejszych kategorii.
• Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jeden z największych skansenów w Polsce zawierający ponad 30 tysięcy eksponatów. Na terenie skansenu znajdują się cztery sektory poświęcone różnym grupom etnicznym żyjącym dawniej na terenach Podkarpacia. Dzięki rekonstrukcjom domów mieszkalnych, znajdującym się w tym muzeum, a także dzięki budynkom usługowym takim jak fryzjer, apteka, poczta, sklepy i wielu innym – możemy zagłębić się w codzienne życie ówczesnych ludzi oraz przez chwilę poczuć się jakbyśmy żyli w tamtych czasach.
Rynek galicyjski zimą Chaty mieszkalne oraz kapliczka
• Labirynt w ogrodach Hortulus
Labirynt w ogrodach Hortulus zajmuje powierzchnię 1 hektara, zaś jego korytarze mają długość ponad 3 kilometrów. Na środku labiryntu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, dzięki której można próbować znaleźć wyjście patrząc z góry lub obserwować znajomych (albo swoje dzieci) w labiryncie. Zabawa w labiryncie może potrwać nawet kilka godzin, a to tylko jedna z wielu atrakcji w ogrodach Hortulus.
Labirynt w ogrodach Hortulus
• Park Labiryntów w Rąblowie
Dla kogoś kto lubi labirynty to miejsce będzie spełnieniem marzeń, gdyż na terenie parku labiryntów w Rąblowie znajdzie ich aż cztery. Największy z nich to prawie 4 kilometry korytarzy. Co ciekawe zabawa w labiryncie polega nie tylko na odnalezieniu wyjścia, ale także rozwiązaniu ukrytych w nim zagadek, dzięki którym, po wyjściu, otrzymujemy dyplom. Bezpośrednio obok parku labiryntów znajduje się park miniatur, do którego również warto zajrzeć.
Różany labirynt Młody labirynt
• Park Miniatur w Kowarach
Odwiedziłem w Polsce kilka parków miniatur i jak do tej pory żaden nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak ten w Kowarach. W parku znajduje się 60 miniatur i są to głównie zabytki Dolnego Śląska. Chociaż zobaczymy też mniej oczywiste miniatury jak na przykład pomniejszona wersja Karkonoszy z ich najwyższym szczytem – Śnieżką. Na mnie największe wrażenie zrobiły pokaźnych rozmiarów oraz pełne szczegółów miniatury zamków. Patrząc na zdjęcia można uznać miniaturę za rzeczywisty zamek.
Park miniatur w Kowarach
• Kopalnia złota w Złotym Stoku
Ile jest warta sztabka złota oraz ile tak naprawdę waży? Zgaduję, że nie wiesz. Dlatego by móc dowiedzieć się więcej o złocie została udostępniona zwiedzającym dawna kopalnia tego metalu w Złotym Stoku. Oprócz nabycia odrobiny wiedzy w kopalni można zobaczyć tutaj jedyny w Polsce podziemny wodospad, przepłynąć łódką po zalanym chodniku oraz przejechać się podziemną kolejką. Obok kopalni znajduje się równie interesujący park techniki.
Kopalnia złota w Złotym Stoku
Zdradź swoje ulubione miejsca w Polsce
Zapraszam do podzielenia się w komentarzach, które miejsca w Polsce ty uważasz za ciekawe, do których lubisz wracać lub chcesz do nich wrócić bo bardzo Ci się podobały.
Przeczytaj inne teksty na blogu
A na koniec zachęcam jeszcze do zapoznania się z innymi tekstami na stronie:
- Wyprawa rowerowa wzdłuż wschodniej granicy Polski – relacja cz. 1
- Zamek w Podhorcach – cień dawnej świetności
- Żółkiew – ulubione miasto Jana III Sobieskiego
Noclegi rezerwuję przez Booking.com
Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!
1 Komentarz
zalajkowane · 25 lipca 2020 o 12:16
Bardzo ciekawy i inspirujący do podróży post. Polska jest naprawdę piękna 🙂