Lwów to miasto, które ma szczególne miejsce w historii Polski i zajmuje honorową pozycję w świadomości wielu polaków. Wystarczy chociażby przytoczyć najpopularniejszą z wielu piosenek, które traktuje o tym mieście, czyli „Tylko we Lwowie”. Gdy pierwszy raz odwiedzisz to miasto, to z pewnością wyjedziesz stąd z myślą, że wrócisz by jeszcze raz zobaczyć wszystkie atrakcje Lwowa.
Ja we Lwowie spędziłem 8 dni i w tym wpisie przedstawiam listę miejsc, które mnie najbardziej przypadły do gustu. Znajdą się tutaj zarówno najpopularniejsze atrakcje Lwowa, ale także te o których nie każdy słyszał, a moim zdaniem zasługują chociaż na chwilę uwagi.
Poniższa mapa zawiera wszystkie opisane w tekście miejsca:
1. Rynek
Ratusz we Lwowie
Rynek we Lwowie jest tętniącym sercem miasta. To tutaj najwięcej się dzieje i to wokół niego znajdują się główne atrakcje Lwowa opisane poniżej. Na samym środku rynku znajduje się ratusz, w którym za opłatą, można wejść na wieżę ratuszową i spojrzeć na miasto z góry. W każdym z czterech rogów rynku znajduje się jedna rzeźba-fontanna, a każda z kamienic wokół rynku ma swoją własną historię do opowiedzenia. Od tego miejsca najlepiej rozpocząć zwiedzanie miasta.
2. Lwowska opera
Opera
Jeżeli nie jesteś fanem opery to bez obaw, bo nikt cie nie będzie zmuszał do słuchania śpiewu operowego. Chociaż możesz mieć taką możliwość, bo podczas zwiedzania opery wchodzi się na balkon widowni, skąd oczywiście jest widok na scenę. Zaś podczas wizyty może odbywać się próba do spektaklu, którą zwiedzający mogą obserwować. Wnętrza opery oczarowują ogromem zdobień, marmurów i złoceń na każdym, nawet drobnym, elemencie. Mimo że do zwiedzania udostępniono niewielką część budynku, to moim zdaniem odwiedzenie tego miejsca to konieczność.
3. Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt Lwowskich
Jedno z najbardziej zaskakujących dla mnie miejsc we Lwowie. Mimo że znałem ten cmentarz ze zdjęć oraz telewizji, to nadal efekt jaki wywiera to miejsce na człowieka jest ogromny. Setki jednakowych, białych, kamiennych krzyży na których widnieją imiona i nazwiska młodych polaków, z których większość, w chwili śmierci, była młodsza niż ja obecnie. To miejsce daje do myślenia i w całym Lwowie nie ma drugiego, które tak bardzo przypominałoby, że to miasto należało kiedyś do Polski.
4. Cmentarz Łyczakowski
Kaplica na Cmentarzu Łyczakowskim Grób na cmentarzu Łyczakowskim
Ten ogromny cmentarz zajmuje powierzchnię około 40 hektarów, a na jego terenie znajduje się około 300 tysięcy grobów. Zaś wśród nich można znaleźć nagrobki wielu zasłużonych polaków – artystów, polityków i naukowców. Jest to kolejne miejsce, które wprawia w zadumę, ale także zaskakuje fantazją i rozmachem przy budowaniu niektórych nagrobków. Wiele z nich to bogato zdobione rodzinne krypty grobowe, na wielu znajdują się rzeźby, zaś niektóre groby są samodzielnymi kaplicami. To częścią tego cmentarza jest Cmentarz Orląt Lwowskich z poprzedniego punktu.
5. Katedra Łacińska
Kaplica w Katedrze Jedna z kaplic w Katedrze
Będąc we Lwowie trudno jest przejść obojętnie obok kościołów, a każdy z tych obiektów zasługuje na uwagę i na to by zajrzeć do środka. Katedra Łacińska należy do najstarszych budynków sakralnych we Lwowie. Jest też jednym z niewielu należących do obrządku katolickiego i jedynym w której są odprawiane msze w języku polskim. Wewnątrz katedry zobaczymy duży i pięknie zdobiony ołtarz, przepięknie wymalowany sufit oraz osiem bocznych kaplic z których każda wyróżnia się innym stylem i przyciąga uwagę innymi elementami.
6. Katedra Ormiańska
Jeden z obrazów na ścianach Katedry Ormiańskiej
Katedra Ormiańska jest jedynym obiektem tego obrządku we Lwowie. Mimo że jest to jeden z najstarszych budynków w mieście, liczący sobie prawie 700 lat, to do niedawna był używany jako magazyn i nie był udostępniony do użytku i zwiedzania. Został udostępniony dopiero w 2013 roku i to za przyczyną, między innymi, Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. My mieliśmy pecha i podczas naszej wizyty ołtarz kościoła był w remoncie, przez co nie zobaczyliśmy obiektu w pełnej okazałości. Jednak i tak warto odwiedzić to miejsce, chociażby po to by porównać czym różni się budownictwo sakralne w kręgach ormiańskich.
7. Katedra greckokatolicka
Katedra św. Jura
Lwów jest nazywany miastem trzech katedr i kawałek drogi poza centrum znajdziemy trzecią katedrę należącą do wyznania grekokatolickiego. Jako jedyna z katedr nie jest zbudowana pomiędzy innymi budynkami, przez co posiada więcej przestrzeni dla siebie i sprawia to, że prezentuje się najlepiej z trzech katedr. Charakterystyczną cechą budynku, widoczną już z daleka, jest złota kopuła, która wieńczy dach budowli.
8. Kopiec Unii Lubelskiej/Wysoki Zamek
Kopiec Unii Lubelskiej
Nieopodal centrum Lwowa, około 25 minut spacerem od rynku, znajduje się wzgórze, na którym dawniej wznosił się jeden z dwóch Lwowskich zamków, tzw. Wysoki Zamek. Obecnie na wzgórzu nie ma żadnego śladu po zamku, ale za to znajduje się na nim kopiec usypany 150 lat temu z okazji trzy setnej rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Kopiec ma wysokość 412 metrów i można na niego wejść, by podziwiać miasto z góry.
9. Pałac Potockich
Pałac potockich
Kolejną perełka architektoniczną na mapie Lwowa jest dawny pałac Potockich, a potwierdzeniem atrakcyjności tego miejsca niech będzie fakt, że jest on rezydencją prezydenta Ukrainy. Na szczęście poza wizytami prezydenta we Lwowie, wnętrza pałacu są udostępniane do zwiedzania. Zaś na tyłach pałacu znajduje się niewielki park miniatur z modelami zabytkowych zamków, kościołów oraz cerkwi.
Park miniatur Park miniatur
10. Kościół św. Elżbiety oraz pozostałe kościoły
Kościół św. Elżbiety
Kościół świętej Elżbiety to już kolejny obiekt tego typu na liście, ale to dlatego, że wyróżnia się nie tylko atrakcyjnością, a także możliwością wejścia za niewielką opłatą na jego wieżę i spojrzenie na miasto z góry. Praktycznie każdy kościół i cerkiew we Lwowie zasługują na to aby wejść do środka i podziwiać jego wnętrza. Jednak oprócz do tej pory wymienionych szczególnie warto zwrócić uwagę na kościół świętego Andrzeja, kościół Bożego Ciała oraz cerkiew Wołoską.
11. Bazary
Bazar
Na placach i ulicach Lwowa można spotkać bazary, na których sprzedaje się przeróżne rzeczy. Zaczynając od warzyw i owoców oraz zwierząt z własnej hodowli, przez używane ubrania, aż do różnego rodzaju antyków. Na przykład na jednym ze straganów znaleźliśmy polskie gazety wydrukowane 50 lat temu, a na innym stare polskie pieniądze. Na niektórych straganach wydawało się, że ludzie sprzedają swoje stare i nieużywane rzeczy, które u nas prawdopodobnie ktoś by wyrzucił. Jednak na Ukrainie próbuje się je sprzedać, dać im drugie życie i dorobić parę kopiejek.
12. Królewska kamienica
Kamienica królewska
Bezpośrednio na rynku znajduje się kilka wartych uwagi kamienic, a jedną z nich jest kamienica Królewska. Swego czasu zostało ona zakupiona przez ojca naszego króla Jana III Sobieskiego, a następnie to on ją odziedziczył. By nadać temu miejscu królewskiego charakteru przebudowano je na rezydencję, przez to we wnętrzu znajdziemy włoski dziedziniec oraz arkadowe krużganki. Obecnie w kamienicy znajduje się Lwowskie Muzeum Historyczne, jednak dziedziniec można zobaczyć niezależnie od muzeum.
13. Apteka-muzeum
Apteka-muzeum Wewnętrzny dziedziniec muzeum Apteka-muzeum
Innym obiektem na rynku wartym odwiedzenia jest apteka-muzeum. Wejście do obiektu prowadzi przez prawdziwą aptekę i znajduje się na jej zapleczu. Muzeum obejmuje dużą część kamienicy w której jest ulokowane i dzięki temu oprócz eksponatów można zobaczyć piwnicę budynku oraz wewnętrzny dziedziniec kamienicy. Jest to popularne miejsce i podczas weekendu ustawiają się tutaj kolejki.
14. Podwórko zagubionych maskotek
Podwórko maskotek Prywatne muzeum maskotek
Jednym z dziwniejszych miejsc we Lwowie jest podwórko zagubionych maskotek, na którym znajduje się kilkaset mniejszych i większych pluszaków. Historia podwórka zaczęła się od jednego mieszkańca, który znalazł kilka starych, nie potrzebnych maskotek i postanowił zrobić z nich użytek. Rozpoczął w ten sposób to nietypowe muzeum, które w kolejnych latach rozwijał wraz z innymi mieszkańcami. Niestety zabawki nie są w żaden sposób chronione przed deszczem oraz duża część z nich leży po prostu na ziemi i przez to jest brudna i niszczy się. Mimo wszystko miejsce posiada specyficzny klimat, który szczególnie daje o sobie znać wieczorem oraz po zmroku.
15. Pomnik Adama Mickiewicza, Tarasa Szewczenki oraz inne pomniki i rzeźby
Kolumna Adama Mickiewicza Pomnik Tarasa Szewczenki
Przemierzając ulice Lwowa trudno nie zwrócić uwagi na dużą ilość pomników i rzeźb, które się mija. Dla polaków z pewnością najważniejszym będzie pomnik znajdujący się na placu Mariackim, przedstawiający naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Na tym samym placu, na jego drugim końcu znajduje się pomnik Tarasa Szewczenki, który dla Ukraińców jest takim samym symbolem jak dla Polaków nasz wieszcz. Oprócz wymienionych, praktycznie na każdym większym i mniejszym placu można znaleźć jakiś interesujący pomnik.
16. Polskie napisy
Stare polskie napisy na ścianie Tablica ku pamięciu Jana Mardyrosiewicza
Wymieniając atrakcje Lwowa, z perspektywy Polaka, trudno byłoby nie wymienić polskich napisów. W mieście, które od 70 lat nie należy do Polski i w którym alfabetem dominującym jest alfabet ukraiński, dostrzeżenia polskich napisów daje sporo radości. Nie pozostało już ich zbyt wiele i niestety większość z nich niszczeje, ale warto przyglądać się dokładniej i poszukać świadectw historycznych, że te miasto kiedyś leżało w granicach Polski.
17. Bastiony
Baszta – aktualnie hotel Jedna z 4 baszt
W okresie po wiośnie ludów w latach 1852 – 1854, władze austriackie, do których ówcześnie należały te ziemie, wybudowały we Lwowie cytadelę. Jej celem było zabezpieczenie granicy z Rosją, ale służyła także jako ochrona przed buntującymi się mieszkańcami Lwowa. W jej skład wchodziły 4 baszty oraz wewnętrzne koszary. Obecnie koszary służą jako siedziba prywatnej firmy, zaś jedna z baszt jest hotelem/restauracją. Pozostałe baszty są niezagospodarowane i można je spokojnie zobaczyć.
18. Pałac Dunikowskiego/Muzeum Narodowe we Lwowie
Pałac Dunikowskiego
Ten budynek został wybudowany w roku 1898 dla Emila Dunikowskiego, polskiego geologa, podróżnika, profesora na Uniwersytecie Lwowskim, a także milionera, który dorobił się na… wydobywaniu ropy naftowej. Po kilkunastu latach od wybudowania pałacu, został on sprzedany i niedługo po tym został przekształcony w muzeum. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Narodowe we Lwowie.
19. Marszrutki, tramwaje i komunikacja miejska
Tramwaj we Lwowie
Może nie dla każdego będzie to coś interesującego, ale moim zdaniem marszrutki i komunikację miejską należy także uznać za atrakcje Lwowa. Podróż marszrutką na drugi koniec Lwowa lub do jednej z miejscowości wokół miasta jest ciekawą przygodą. Większość kursów jest obsługiwane przez stare i hałasujące pojazdy, na przystankach nie ma tabliczek z rozkładem jazdy, nie ma biletów, zaś koszt przejazdu jest stały i niezależny od odległości jaką chcemy przejechać. Najdziwniejszą rzeczą jaka nas spotkała było podawanie przez pasażerów z tyłu autobusu pieniędzy od pasażera do pasażera, aby przekazać je kierowcy oraz w drugą stronę gdy kierowca w ten sposób wydaje resztę i przekazuje pieniądze do osoby z tyłu autobusu. Dziwny mechanizm, ale mimo to sprawnie działający.
Podsumowanie
Wymieniłem wszystkie atrakcje Lwowa, które moim zdaniem należą do najbardziej interesujących. Jeżeli o czymś zapomniałem lub po prostu chciałbyś się podzielić swoim ulubionym miejscem we Lwowie to zapraszam do sekcji komentarzy. Wkrótce opublikuję kolejne teksty z wyjazdu na Ukrainę, a póki co sprawdź także inne teksty na blogu:
- Z plecakiem w góry: 50 km w 3 dni Rabka Zdrój – Krościenko (GSB)
- 2499 m n.p.m. – opis wejścia na Rysy od słowackiej strony
- Nie wiesz na co wydajesz pieniądze? Prosty sposób jak ogarnąć wydatki.
Noclegi rezerwuję przez Booking.com
Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!

0 Komentarzy