Myśląc o województwie podkarpackim prawdopodobnie twoim pierwszym skojarzeniem będą Bieszczady, drewniane kościoły albo korki na granicy z Ukrainą. Niestety nie każdy wie, że w tym województwie znajduje się kilka świetnych zamków z czasów, gdy Polska liczyła się w Europie, a szlachta miała rozmach i majątek by wznosić bogate rezydencje. Dlatego poniżej przedstawiam trzy zamki w podkarpackim, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Mapa z zaznaczonymi zamkami:

1. Zamek w Łańcucie

Ten siedemnastowieczny zamek, kiedyś otoczony umocnieniami obronnymi, zaś dzisiaj pięknym parkiem, oczarowuje od pierwszego wejrzenia. Zawieruchy wojenne XX w. w dużym stopniu ominęły łańcucki zamek, dzięki czemu możemy go dzisiaj podziwiać w stanie identycznym jak sprzed kilku stuleci. Zapewnia to nam nie tylko podróż w czasie, ale także zachwyt różnorodnością wystroju wnętrz w poszczególnych salach.

Zwiedzanie zamku odbywa się z audio przewodnikiem, dzięki czemu zwiedzamy zamek indywidualnie, ze słuchawkami na uszach i bez czekania na resztę grupy, poświęcając na zwiedzanie zamku dokładnie tyle czasu ile chcemy. A jest co zwiedzać, bo zamek udostępnia dwa piętra do zwiedzania z kilkunastoma salami, ekspozycję sztuki cerkiewnej i historii miasta, zaś poza murami zamku storczykarnię oraz powozownię.

Powozownia przy zamku w Łańcucie

Będąc w Łańcucie koniecznie trzeba odwiedzić powozownię należącą do kompleksu zamkowego. Znajduje się w niej kilkadziesiąt powozów, ale zobaczymy także stroje podróżne oraz kufry jakich używano w dawnych latach. Zaskakującym elementem wystroju wozowni jest kolekcja trofeów myśliwskich z podróży Alfreda Potockiego do Afryki. Stąd na ścianach powozowni zobaczymy rzadko spotykane trofea z głową nosorożca czy żyrafy.

2. Zamek w Krasiczynie

Wymieniając najciekawsze zamki w podkarpackim, nie można pominąć zamku w Krasiczynie. Budowla ta została wybudowana w szesnastym wieku i początkowo miała charakter ściśle obronny, jednak z czasem została przekształcona w rezydencję. Cechą charakterystyczną zamku są cztery narożne baszty, nazywane kolejno: boską, papieską, królewską oraz szlachecką. Każda z nich jest inna i według zamysłu twórcy baszty mają one odzwierciedlać odwieczny porządek świata.

W przeszłości zamek w Krasiczynie nie miał szczęścia i został ograbiony zarówno w XVIII w. przez kozaków, jak i w XX w. przez żołnierzy rosyjskich. Po każdej z tych niechcianych wizyt na zamku pozostały blizny, jednak po przeprowadzonych pracach renowacyjnych nadal prezentuje się on bardzo dobrze.

Część zamku jest obecnie wykorzystywana jako hotel oraz restauracja, dlatego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w określonych godzinach. Poza komnatami zamkowymi można także zwiedzać lochy oraz wejść na wieżę zegarową. Wokół zamku znajduje się park po którym warto się przespacerować i zwrócić uwagę na rzadko spotykaną w Polsce dekoracje zamku. Jest nią sgraffito i polega ona na wydrapywaniu zdobień w wierzchniej warstwie nałożonego tynku.

Lochy zamku w Krasiczynie

Wbrew temu czego można by oczekiwać nie są to prawdziwe lochy zamkowe, a bardziej współczesna prezentacja jak mogły one kiedyś wyglądać. Wydaje się, że osobie projektującej tą przestrzeń zależało by wyglądała ona na straszną, ale dla mnie była bardziej zabawną ciekawostką. Można zobaczyć przy okazji zwiedzania zamku, szczególnie z dziećmi.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Kolejnym obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest szesnastowieczny zamek w Baranowie Sandomierskim. Budowla ta była siedzibą rodu Leszczyńskich i została zaprojektowana przez włoskiego architekta. Zbudowano ją na wzór zamku królewskiego w Krakowie i przez to często jest nazywana „Małym Wawelem”.

Po Leszczyńskich zamek zamek zmieniał właścicieli kilkukrotnie, z czego część wprowadzała zmiany i rozbudowywała tę budowlę. W drugiej połowie dwudziestego wieku w zamku znajdowało się muzeum przemysłu siarkowego, zaś obecnie część zamku służy jako hotel i restauracja. Pozostałą część zamku można zwiedzać w określonych godzinach z przewodnikiem.

Zbrojownia oraz wystawa czasowa

Poza zwiedzaniem komnat zamkowych udostępnione są także dwie wystawy. Pierwszą jest zbrojownia, w której można zobaczyć uzbrojenie używane przez polskich rycerzy, zaś drugą jest wystawa czasowa. Podczas naszej wizyty była to wystawa dotycząca polskiego rzemiosła.

Odwiedź także inne zamki

Skoro znasz już powyższe zamki w podkarpackim, to zapraszam także do poznania historii zamków, które kiedyś leżały w graniach Polski, a obecnie znajdują się na ziemiach Ukrainy:

Noclegi rezerwuję przez Booking.com

Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *