Wybierając się w Bieszczady z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że będziesz przejeżdżać przez Sanok albo jego okolice. Wiem, bo sam zazwyczaj wybieram tę drogę. Dlatego w tym tekście chciałbym przedstawić ci dwie atrakcje Sanoka, dla których warto się zatrzymać w tym mieście i poświęcić kilka godzin na ich zwiedzenie.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest jednym z pierwszych i największych skansenów w Polsce. Teren muzeum zajmuje obszar 38 hektarów i znajduje na nim kolekcja obejmująca 30 tysięcy eksponatów. Rozmiar skansenu oraz ilość eksponatów sprawia, że pełne zwiedzenie tego miejsca może zająć nawet kilka godzin. Dlatego by w pełni cieszyć się muzeum i poznać wszystkie jego zakamarki warto skorzystać z usługi przewodnika.

Rynek galicyjski

Jednym z pierwszych miejsc, które zobaczymy po przejściu budynku kas będzie rynek galicyjski. Miejsce to od razu robi wrażenie i ma się poczucie, że jest się w dziewiętnastowiecznym miasteczku. Wokół centralnego placu zostały umieszczone budynki użytku publicznego takie jak poczta, gabinet lekarski, sklep, apteka, zegarmistrz itp. Podczas zwiedzania z przewodnikiem do każdego z tych budynków można wejść i zobaczyć jego wnętrze oraz wyposażenie.

My odwiedziliśmy skansen zimą, dlatego rynek był pusty. Jednak od naszej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że latem swoje stragany rozstawiają tutaj współcześni rzemieślnicy i sprzedają swoje wyroby. Żałuję, że tego nie zobaczyliśmy, bo myślę, że dodatkowo wzmacnia to atmosferę tego miejsca.

Codzienne życie zwykłych ludzi

Na terenie skansenu zostały wyodrębnione 3 sektory przedstawiające budownictwo różnych grup etnicznych zamieszkujących Podkarpacie. Możemy w nich przespacerować się pomiędzy domami zwykłych ludzi, zajrzeć do środka oraz zobaczyć jak żyli i pracowali. Dzięki opowieściom przewodniczki dowiedziałem się tutaj czym jest kurna chata (chata bez komina, gdzie dym ulatuje przez dach), jak wydobywa się miód z plastra miodu (odcedza się go siłą odśrodkową), a także dlaczego drzwi do domów były kiedyś takie niskie (aby nie uciekało ciepło z domu).

Cerkwie i kościół

Na terenie skansenu znajdują się aż cztery obiekty sakralne – trzy z nich to cerkwie, a czwarty to kościół. Co więcej trwają obecnie prace nad rekonstrukcją synagogi żydowskiej, która wkrótce wzbogaci zbiory tego muzeum. Odległość kilku minut spaceru pomiędzy budynkami sakralnymi różnych wyznań daje rzadko spotykaną w Polsce możliwość porównania ich i zobaczenia czym się różnią.

Sektor przemysłowy

Informacja o tym, że na terenie województwa Podkarpackiego powstały pierwsze kopalnie ropy naftowej na świecie pewnie dla wielu osób będzie nie lada zaskoczeniem. Dlatego też, aby przybliżyć ten temat odwiedzającym, na terenie skansenu stworzono osobny sektor poświęcony wyłączenie temu zagadnieniu.

Zamek królewski w Sanoku

Wymieniając atrakcje Sanoka trzeba także powiedzieć o zamku królewskim. Jednak od razu zaznaczam, że jego atrakcyjność nie wynika z samej budowli, bo choć jest bardzo zadbany i w doskonałym stanie, to nie pobudza wyobraźni i wygląda bardziej jak dwa połączone ze sobą prostopadłościany. To co w nim najciekawsze znajduje się w środku zamku. Ponieważ można tutaj zobaczyć kilka interesujących ekspozycji, a najważniejszą z nich jest galeria obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Schron obserwacyjny oraz wystawa broni z II wojny światowej

Zwiedzanie zamku zaczyna się od niewielkiej wystawy z kolekcją broni z drugiej wojny światowej. Jej najciekawszym elementem jest prawdziwy schron obserwacyjny zbudowany podczas wojny przez niemieckie wojsko. Takiego miejsca w tym zamku całkowicie się nie spodziewałem.

Galeria Mariana Kruczka

Inną interesującą ekspozycją jest galeria Mariana Kruczka. Wizja artystyczna tego pana jest bardzo zaskakująca. Jego idea twórcza opiera się na budowaniu rzeźb z różnego rodzaju znalezionych metalowych elementów, które dla większości byłby zwykłym złomem, a dla pana Mariana są inspiracją do stworzenia dzieła sztuki. Z jednej strony jest to intrygujące, ale z drugiej niektóre jego dzieła są przez to lekko przerażające.

Sztuka cerkiewna

Duża część przestrzeni zamkowej została przeznaczona na wystawę sztuki cerkiewnej. W jej ramach można podziwiać setki ikon z różnych okresów i w przeróżnych rozmiarach – od zwykłych obrazków naściennych do ogromnych ikon zajmujących powierzchnię kilku metrów kwadratowych. Oprócz tego znajdują się tutaj przedmioty liturgiczne oraz jeden cały ikonostas.

Galeria Zdzisława Beksińskiego

Największa część zamku jest poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego. W tej części zapoznamy się z historią artysty, zobaczymy przeniesioną tutaj po jego śmierci pracownię, w której tworzył, a także ogromną kolekcję prac, które przepisał na rzecz muzeum w swoim testamencie. Do tej pory nie interesowałem się twórczością pana Beksińskiego, jednak wizyta w tym muzeum to zmieniła. Jestem laikiem i trudno mi to oddać słowami, jednak twórczość pana Beksińskiego ma w sobie coś magnetycznego i z prawdziwym zainteresowaniem oglądałem kolejne obrazy. Warto odwiedzić zamek w Sanoku chociażby tylko dla tej galerii.

Inne atrakcje w okolicy

Gdy już poznasz atrakcje Sanoka, nie omieszkaj także zobaczyć najciekawsze zamki w województwie Podkarpackim:

Zaś jeżeli masz paszport i nie przeszkadza ci dołożenie kilometrów to odwiedź dawne polskie miasta i zamki za ukraińską granicą:

Noclegi rezerwuję przez Booking.com

Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *