Zamek w Kwidzynie to twierdza będąca częścią Szlaku Zamków Gotyckich i moim zdaniem jest to jedna z ciekawszych budowli należących do tego szlaku. Jest to zamek o imponujących rozmiarach, z kilkoma ciekawymi wystawami oraz z dwoma grami miejskimi, które pozwalają na bliższe poznanie zamku oraz jego otoczenia.

Pierwsze wrażenie – ogromy!

Zamek w Kwidzynie znajduje się na niewielkim wzniesieniu i zbliżając się do niego, stopniowo wynurza się bryła zamku. Moja pierwsza myśl po zobaczeniu tej budowli – Jest ogromna! I to do tego stopnia, że nie jest możliwe by złapać całość na jednym zdjęciu. Jednak już po zapoznaniu się trochę bliżej z zamkiem i jego konstrukcją dowiedzieliśmy się, że kwidzyński zamek jest ściśle połączony z katedrą. I tak naprawdę jedynie połowa budynku to zamek. Mimo to pierwsze pozytywne wrażenie pozostaje.

Zamek w Kwidzynie – dziedziniec

Po przejściu przez bramę i zakupie biletu wchodzimy na dziedziniec na którym zaczynamy naszą przygodę z zamkiem w Kwidzynie. Zwiedzanie zamku odbywa się w mojej ulubionej formie, czyli z audio przewodnikiem, który będzie nas oprowadzał przez kolejne zakamarki zamku. Dziedziniec wydaje się stosunkowo niewielki w porównaniu do reszty budowli, ale za to tylko częściowo jest otoczony murem i z tarasu widokowego można spojrzeć na okolicę zamku.

Strona zamku w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie – wnętrza

Pełne zwiedzanie zamku zajmuje około godziny. Część udostępnionych wnętrz to sale i komnaty zamkowe prezentujące przedmioty używane przez mieszkańców zamku w czasach gdy tętnił on życiem. Poza komnatami znajdują się tutaj także sale muzealne z kilkoma wystawami. Ciekawostką jest, że przed jedną z wystaw znajduje się tablica proponująca prędkość zwiedzania w tempie 1 kilometra na godzinę.

Wystawa szkła artystycznego

Pierwszą z wystaw, znajdującą się w zamkowych piwnicach, jest wystawa szkła artystycznego. Na wystawie znajduje się około 60 eksponatów wykonanych ze szkła, stworzonych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Eksponaty zostały wykonane zgodnie z myślą wrocławskiej szkoły szklarskiej, czyli łączą w sobie funkcjonalność, prostotę i minimum dekoracji. Lokalizacja wystawy w surowych piwnicach zamkowych dobrze pasuje do jej prostoty.

Wystawa Przyroda Polski północnej

Wśród wielu innych wystaw, tą która się wyróżnia i jest największą na zamku jest wystawa pt. Przyroda Polski Północnej. Co prawda może się wydawać, że taka wystawa nie pasuje do wnętrz zamkowych, jednak została ona dobrze wkomponowana w pomieszczenia i miło się spaceruje przez sale, które zajmuje. Poznając kolejne elementy tej wystawy w słuchawkach słyszymy szum rzeki i szelest lasu, a także dźwięki wydawane przez aktualnie opisywane zwierzęta. Było to przyjemne i uspakajające doświadczenie.

Zamek w Kwidzynie – podsumowanie

Zamek w Kwidzynie jest dla mnie jednym z ciekawszych zamków, które odwiedziliśmy podczas podróży przez Szlak Zamków Gotyckich. Wrażenie wyjątkowości tego zamku powstało we mnie już po pierwszym spojrzeniu na zamek i pozostało przez cały czas wizyty. Dodatkowo zwiedzanie odbywa się z audio przewodnikiem, dzięki czemu każdy zwiedza zamek w swoim tempie. Aczkolwiek jeżeli nie masz czasu na zwiedzanie to w ostateczności można je pominąć. Za to koniecznie trzeba zobaczyć zamek z zewnątrz, bo naprawdę jest co oglądać!

Kwidzyn i gry miejskie

Odwiedzając zamek w Kwidzynie warto także przespacerować się po mieście i zapoznać się bliżej z jego urokami. Ciekawym sposobem na to są gry miejskie dostępne w tym mieście. Jedna z nich pozwala na bliższe poznanie zamku, zaś druga wymaga odwiedzenia kilku miejsc w okolicach zamku. Obie gry są powiązane z geocachingiem i można je znaleźć na serwisie opencaching.pl. Karty gry są do odbioru w stróżówce na zamku lub wirtualnie na poniższych stronach:

Nic nie jest wieczne – gra miejska

Wyimki katedralno-zamkowe – gra miejska

Poznaj także inne miejsca

Zapraszam także do przeczytania tekstów o innych miejscach w Polsce:

Noclegi rezerwuję przez Booking.com

Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *