Czym jest geocaching?
Geocaching to gra geolokalizacyjna, tzn. bazuje na pozycji GPS i polega na szukaniu ukrytych skrzynek, zwanych potocznie keszami. Do zabawy potrzebne jest urządzenie z odbiornikiem GPS (zazwyczaj jest to zwykły telefon), które na ekranie wyświetla mapę z miejscami ukrycia skrzynek i instrukcjami jak je znaleźć.
Geocaching na świecie powstał w 2000, zaś w Polsce rozwija się od 2006 i jest to zabawa tworzona przez graczy dla graczy tzn. nie zarządza nią żadna odgórna organizacja. Ogólnie rzecz ujmując wygląda to tak, że osoba która chce założyć skrzynkę, umieszcza ją gdzieś w terenie, a następnie dodaje na stronie internetowej współrzędne miejsca ukrycia, opis skrzynki i instrukcje jak skrzynkę znaleźć. Po opublikowaniu skrzynka staje się dostępna dla wszystkich i można jej szukać.
Kesze są wszędzie
Kesze są dosłownie wszędzie. W mieście, na wsi, w lesie i na łąkach. Nad morzem i w górach. Dzięki temu, że jest to gra rozwijana przez samych graczy, to niewiele jest białych plam na mapie Polski, gdzie nie byłoby ukrytych keszy.
Aby poprzeć swoje słowa liczbami, mogę dodać, że w polskim systemie obsługi keszy obecnie jest aktywnych prawie 41 tysięcy skrzynek. A to nie wszytko, bo w systemie międzynarodowym jest ich drugie tyle (aczkolwiek część się powtarza, więc trudno określić ile jest ich dokładnie). A liczba skrzynek stale rośnie, więc zabawy tylko przybywa.
Po co to robić?
Gdy opowiadam znajomym o geocachingu często słyszę pytanie „Po co to robić?” albo „Co z tego szukania masz?”. Moją najczęstszą odpowiedzią jest, że ta zabawa daje mi po prostu radość. Ale to nie wszystko, bo ma ona wiele więcej zalet:
- urozmaicenie podczas wyjazdów – jak już wspomniałem, kesze są wszędzie, dlatego szukania keszy można użyć jako przerwy podczas długiej jazdy samochodem. Albo od razu wyznaczyć trasę, która będzie prowadziła przez miejsca, gdzie są ukryte kesze i zebrać ich jak najwięcej podczas podróży.
- przewodnik po ciekawych miejscach – kesze bardzo często są ukrywane w pobliżu interesujących miejsce. Dlatego będąc na wyjeździe, za pomocą keszy można poznawać atrakcje, które się znajdują w okolicy. W opisie każdej skrzynki, umieszczone są informacje o miejscu przy którym została ukryta, dzięki czemu można ich używać jako swego rodzaju przewodników.
- motywacja do wyjścia na spacer – nie wiem czy macie podobnie do mnie, ale długie spacerowanie bez celu jest dla mnie nudne. Za to długi spacer do miejsca gdzie jest ukryta skrzynka to już coś innego.
- rywalizacja – także i ten element można znaleźć w tej grze. Przy czym nie jest to rywalizacja bezpośrednia, a pośrednia poprzez statystyki. W grze można zdobywać FTFy – czyli pierwsze znalezienie skrzynki po jej opublikowaniu. Albo porównywać z innymi ilość znalezień w statystykach danego miesiąca, roku czy całościowo. Ja najbardziej lubię rywalizować z samym sobą, tzn. porównuję ilość znalezień skrzynek z bieżącego roku z znalezieniami z poprzedniego roku.
Jak zostać keszerem?
Aby rozpocząć zabawę należy założyć konto na stronie www.opencaching.pl (polski serwis) lub/ i na stronie www.geocaching.com (serwis międzynarodowy). Wybór serwisu należy do Ciebie. Różnica między tymi serwisami jest niewielka, a duża część skrzynek znajduje się w obu serwisach. Jeżeli nie możesz się zdecydować, to polecam polski serwis.
Kolejnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na telefonie. Do wyboru jest ich kilka, ale są tylko dwie, które moim zdaniem mają znaczenie:
- c:geo – najpopularniejsza aplikacja do geocachingu. Znajduje się w niej wszystko czego do życia potrzebuje keszer. Działa na obu systemach i posiada wiele innych przydatnych funkcji. Minusem aplikacji jest to, że przez jest rozbudowanie, na początku może wydawać się trudna w obsłudze.
- Opencaching Kubut Maps – jak sama nazwa wskazuje, ta aplikacja obsługuje tylko polski system. Posiada mniej funkcji niż poprzednia aplikacja, ale ma wszystko co niezbędne do rozpoczęcia zabawy. Jest prostsza w obsłudze i na początku zabawy nie przytłacza mnogością funkcji. Ja zaczynałem od tej aplikacji, ale po czasie przerzuciłem się na c:geo.
Po wyborze aplikacji wystarczy się w niej zalogować utworzonym wcześniej kontem.
Różne typy skrzynek
Po zalogowaniu na ekranie wyświetli się mapa z zaznaczonymi na niej miejscami, w których ukryte są skrzynki. Skrzynki wyświetlają się w różnych kolorach, w zależności od swojego typu:
- tradycyjna (zielona) – najczęściej występujący typ skrzynki. Wystarczy udać się na współrzędne ukrycia i rozpocząć poszukiwania według informacji z opisu.
- wieloetapowa (żółta) – do znalezienie skrzynki trzeba przejść przez kilka etapów. Ilość etapów jest zmienna i zależy od twórcy.
- quiz (niebieska) – aby odnaleźć skrzynkę należy rozwiązać mniej lub bardziej zawiłą zagadkę.
- wirtualna (błękitna) – skrzynka, która nie znajduje się fizycznie w terenie. Może wymagać zrobienia sobie zdjęcia w jakimś miejscu lub odczytania tekstu z pomnika/tablicy i wpisania go jako hasło na stronie internetowej.
- nietypowa (czarna) – każda inna skrzynka, która nie mieści się w pozostałych kategoriach
Poszukiwania pierwszej skrzynki
Najprostsze w poszukiwaniach są skrzynki tradycyjne, dlatego dobrze od takiej zacząć. Wybierz taką, która nie znajduje się w centrum miejscowości, ani w okolicach jej głównych ulic. Na początek najlepszy będzie kesz na uboczu lub nawet w lesie. Tam nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
Gdy już będziesz na miejscu zwracaj uwagę na wszystko. Skrzynka może być ukryta pod kamieniami lub gałęziami. Może znajdować się w dziupli, być przyczepiona magnesem do znaku drogowego, wisieć gdzieś na sznurku lub leżeć w miejscu gdzie nikt nie zagląda. Możliwości jest bardzo wiele i każdy kesz jest inny. Pierwsze poszukiwania mogą być mozolne, ale nie ma powodu żeby się zniechęcać. Warto szukać do skutku.
Gdy już znajdziesz skrzynkę, to w środku będzie mały notesik. To tak zwany logbook. Wpisz do niego swój nick pod jakim zarejestrowałeś się w serwisie geocacherskim, a następnie taką samą informację umieść na stronie skrzynki.
Voilà! O to twój pierwszy kesz. Dobrze go zapamiętaj 😉
Zasady geocachingu
Istnieje kilka zasad, które obowiązują podczas zabawy i o których należy zawsze pamiętać:
- nigdy nie niszcz okolicy w której znajdują się skrzynki – dobra zabawa nie usprawiedliwia wandalizmu. Niezależnie od tego jak dobrze jest schowana skrzynka, na pewno nie wymaga ona niszczenia przyrody i infrastruktury, która się wokół niej znajduje.
- jeżeli coś zabierasz ze skrzynki, zostaw coś w zamian – większość skrzynek jest wystarczająco duża, by włożyć do nich jakieś drobiazgi. Mogą to być różnego rodzaju pamiątki, figurki, monety itp. Zasady są takie, że jeżeli coś zostawiamy w skrzynce, to możemy też coś z niej zabrać. Jeżeli nie chcemy niczego zostawiać, to nie ma obowiązku.
- nie spal kesza – nie pozwól by ktoś postronny zobaczył gdzie jest ukryta skrzynka – z ciekawości może ją zabrać lub zniszczyć.
- baw się dobrze i pozwól na to innym – geocaching jest tworzony przez graczy dla graczy i jeżeli my sami nie zadbamy o tę zabawę, to nikt inny tego nie zrobi. Dlatego dbaj o skrzynki, które znajdziesz. Jeżeli w skrzynce jest woda po deszczu, to ją wylej. Jeżeli jakiś element skrzynki jest uszkodzony, to w miarę możliwości go napraw lub wymień.
Zabawa, która nigdy się nie kończy
Keszy jest na tyle dużo, że nie da się ich wszystkich znaleźć. To sprawia, że ta zabawa nigdy się nie kończy. I chyba za to najbardziej lubię geocaching.
W komentarzach możesz napisać jak wyglądały poszukiwania twojej pierwszej skrzynki i czy sprawiło ci to dużo kłopotów.
A tymczasem zapraszam do innych wpisów na blogu:
- Wędrówka polskimi górami od Rabki Zdrój do Ustronia (GSB cz.1)
- Xiaomi Mi Band 3 – recenzja po pięciu miesiącach użytkowania
- Moje ulubione płyty 2018 roku
0 Komentarzy