Przyjeżdżając do Lidzbarka Warmińskiego raczej nie ma możliwości by przeoczyć tutejszy zamek. Zarówno jego pokaźne rozmiary oraz to, że znajduje się w centrum tego niewielkiego miasteczka sprawiają, że wyróżnia się na tle innych zabudowań. Dawniej zamek w Lidzbarku Warmińskim służył jako siedziba biskupów warmińskich, zaś dzisiaj jest częścią Szlaku Zamków Gotyckich i przyciąga do miasta turystów.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim – Przedzamcze

Pierwszym co wyróżnia zamek w Lidzbarku Warmińskim jest zachowane przedzamcze i to właśnie od niego rozpoczynamy wizytę w tym miejscu. Dopiero wchodząc na teren przedzamcza można w pełni zobaczyć i docenić piękno zamku. Ato dlatego, że znajduje się on na niewielkim podwyższeniu terenu, przez co przechodząc obok spogląda się na budowlę z dołu. Jednak z przedzamcza zamek prezentuje się już w swojej pełnej krasie. Zresztą samo przedzamcze też jest niczego sobie.

Strona zamku w Lidzbarku Warmińskim

Dziedziniec zamku

Do zamku dochodzimy po moście, a następnie za bramą kupujemy bilety i wchodzimy na dziedziniec. Na to miejsce będziemy jeszcze kilkukrotnie wracać i spoglądać z różnych stron, ponieważ zwiedzane pomieszczenia znajdują się, w większości, na kilku poziomach wokół dziedzińca.

Piwnice

Jedną z rzeczy, która najbardziej podobała mi się w tym zamku to zróżnicowanie zwiedzanych pomieszczeń i wystaw. Odwiedzając inne zamki ze Szlaku Zamków Gotyckich, mimo ciekawych wystaw, brakowało mi możliwości zobaczenia surowych pomieszczeń zamkowych. Zaś w tej twierdzy zwiedza się zarówno piwnice zamkowe jaki i poddasze. Cieszy mnie to, bo daje to dodatkową możliwość wyobrażenia sobie jak kiedyś zamek wyglądał oraz jak się w nim żyło.

Komnaty zamkowe

Dochodzimy do sedna każdego zamku, czyli komnat. Wśród całej różnorodności tego muzeum, pierwsze piętro zajmują reprezentatywne sale pozwalające zapoznać się z architekturą budynku oraz jego historią. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia zobaczymy gabinet biskupa Ignacego Krasickiego, galerię mieszkańców zamku, a także dowiemy się co nieco o bitwie, która miała miejsce pod Heilsbergiem, czyli obecnym Lidzbarkiem Warmińskim.

Kaplica oraz refektarz

Kolejnymi reprezentatywnymi pomieszczeniami na pierwszym piętrze są dwie największe sale w zamku, czyli kaplica oraz refektarz. Na mnie szczególnie duże wrażenie zrobił refektarz. Przebywając w nim czułem aurę dawnych dni i miałem wrażenie, że za chwilę odbędzie się tutaj kolejne ważne historycznie spotkanie.

Wystawa uzbrojenia zaczepnego i obronnego

Z wystaw znajdujących się na zamku tą która najbardziej poruszyła moją wyobraźnię była wystawa uzbrojenia zaczepnego i obronnego. Eksponaty na tej wystawie pochodzą z różnych okresów historycznych i prezentują jakie zmiany zachodziły w uzbrojeniu na przestrzeni lat. Z tego powodu można zobaczyć tutaj zarówno broń białą, jak i palną. Oprócz broni zobaczymy w tej sali także elementy zbroi oraz tarcze.

Wystawa obrazów i fotografii

Dużą część powierzchni zamku zajmuje wystawa obrazów i fotografii. Najciekawszą częścią tej wystawy była sala z fotografiami zamku z lat 50. poprzedniego wieku. Niezwykle ciekawym było zobaczyć jak zamek wyglądał te kilkadziesiąt lat temu i porównać jak zmienił się on sam oraz jego otoczenie od tamtego czasu. Jednakże większą część tej wystawy obejmowały obrazy i dla takiego laika jak ja było ich trochę za dużo.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim -Wieża

Na koniec zwiedzania można wejść na wieżę zamkową. Niestety ta możliwość jest dodatkowo płatna, jednak już po wejściu na wieżę rozumiem z czego to wynika. Schodki prowadzące na wieżę są wąskie i nie ma możliwości jednoczesnego wchodzenia i schodzenia, dlatego opłata jest formą ograniczenia zwiedzających wieżę. Będąc na wieży można spojrzeć na miasto oraz na zamek z góry. Widoki są w porządku, ale jeżeli komuś zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy to myślę, że spokojnie można ten punkt zwiedzania pominąć.

Krótki film o zamku

Przeglądając stronę zamku trafiłem na ciekawy 5 minutowy filmik na temat zamku. Można w nim zobaczyć ujęcia nakręcone z drona oraz we wnętrzach zamkowych, a także poznać skróconą historię tego miejsca. Zachęcam do obejrzenia.

Przeczytaj także o innych zamkach

Zachęcam także do przeczytania innych tekstów o zamkach na moim blogu:

Noclegi rezerwuję przez Booking.com

Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *