Gra planszowa Catan za cel stawia graczowi zostanie osadnikiem na nowo odkrytej wyspie i zaludnienie jej szybciej niż pozostali gracze. W trakcie rozgrywki budujemy sieć dróg, osad oraz miast by uzyskać dostęp do wszystkich surowców na wyspie. Jednak w tej grze nie zawsze wygrywa ten kto jest najbardziej przebiegły – czasem wystarczy po prostu mieć dużo szczęścia.

Catan – gra planszowa

Gra planszowa Catan

Gra dla 3-4 osób, zaś czas gry to około 75-90 minut. Z dodatkowym rozszerzeniem można zagrać w 5-6 osób, jednak wtedy czas gry wydłuża się do 90-120 minut.

Przygotowanie do gry

Plansza z wyspą, na której budujemy swoje królestwo składa się z 19 sześciokątnych kafelków. Każdy z nich prezentuje jeden z pięciu surowców dostępnych w grze. Podczas pierwszych rozgrywek warto ustawić kafelki zgodnie z układem zaproponowanym przez instrukcję. Jest on optymalny i zapewnia równomierny rozkład surowców na planszy. Jednak podczas kolejnych starć, gdy już nabierzemy doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie by rozstawić kafelki w inny sposób. Dzięki temu każda kolejna rozgrywka będzie inna.

Catan plansza

Gdy już rozstawimy pola z surowcami, kolejnym krokiem jest ustawienie na nich kartoników z liczbami od 2 do 12. Liczby na kartonikach odpowiadają wynikowi rzutu dwoma kośćmi, których używamy w grze. Jeżeli na kostkach wypadną dwie jedynki to znaczy, że pola z numerem 2 dają plony w tej rundzie, jeżeli wypadnie suma równa osiem to plony dają pola na których leży kartonik z numerem osiem.

Początek gry

Zanim rozpocznie się właściwa część gry, każdy z graczy ustawia na planszy dwie swoje osady oraz dwie drogi, po jednej dla każdej z osad. Osady można budować tylko kładąc je w miejscu styku rogów sześciokątów, zaś drogi buduje się na łączeniach ścian sześciokątów. Przykład na poniższym zdjęciu.

Wybór właściwego miejsca dla osady jest o tyle ważny, że plony po rzucie kośćmi zbierają tylko ci gracze, którzy mają zbudowaną osadę lub miasto graniczące z tym polem. Każda osada leżąca przy polu, które daje plon produkuje dla gracza jeden surowiec, zaś miasto produkuje dwa surowce. Jeżeli gracz ma więcej niż jedną osadę/miasto obok takiego pola to ilość zyskanych surowców się kumuluje.

Przykładowa runda

Runda każdego gracza zaczyna się od rzutu dwoma kośćmi, zaś wynik na kościach mówi nam, które pola dają plony. Surowce zyskuje każdy gracz, którego osada lub miasto graniczy z takim polem. Po rzucie kośćmi i pobraniu surowców, gracz może rozbudować swoje królestwo, handlować z innymi graczami oraz użyć kart rozwoju. Każdą z tych czynności można powtarzać dopóki posiada się surowce.

Gra planszowa Catan - plansza

Budowa osad, miast i dróg

Gra planszowa Catan pozwala na budowę trzech różnych elementów infrastruktury. Są to osada, miasto oraz droga. Pomijając dwie pierwsze osady, które stawiamy przed grą, kolejne musimy budować zawsze w miejscu do którego prowadzi nasza droga. Z kolei by wybudować miasto najpierw potrzebujemy osadę, którą rozbudujemy do poziomu miasta.

Handel

Podczas gry rzadko posiadamy dostęp do wszystkich surowców. Dlatego konieczny jest handel z bankiem lub innymi graczami. Wymiana z bankiem jest bardzo droga i wynosi 4:1, zaś z pozostałymi graczami w dowolnych proporcjach, na które zgodzą się obie strony w tej wymianie.

Złodziej

Liczba siedem jako jedyna nie jest przypisana do żadnego pola, zaś jej wyrzucenie oznacza pobudkę złodzieja. Gdy złodziej zostaje obudzony każdy gracz, który posiada więcej niż 7 surowców, musi połowę z nich odrzucić. Następnie gracz, który rzucał kośćmi ustawia figurkę złodzieja na wybranym przez siebie polu. Dopóki złodziej stoi na tym polu nie produkuje ono surowców.

Karty rozwoju

W grze poza budynkami można kupić także karty rozwoju. Dają one możliwość wykonania kilku ciekawych akcji. Wśród nich znajdziemy takie, które pozwalają zabrać surowce innym graczom, zbudować drogę za darmo, przestawić złodzieja na inne pole albo zwiększyć posiadaną liczbę punktów zwycięstwa.

Zakończenie gry

Gra trwa tak długo, aż jeden z graczy zdobędzie 10 punktów zwycięstwa. Punkty otrzymuje się za posiadane osady (1 punkt), miasta (2 punkty), najdłuższą drogę w grze (2 punkty) oraz dzięki specjalnym kartom rozwoju (po 1 punkcie za kartę).

Dla kogo jest ta gra

Nie da się ukryć, że sporo w tej grze zależy od szczęścia. Dlatego jeżeli lubisz losowe gry albo żywisz niechęć do gier, które wymagają zawiłych strategii to Catan przypadnie Ci do gustu. Jednak żeby oddać sprawiedliwość należy powiedzieć, że proste strategie również można w tej grze zastosować. Przykładem niech będzie przejęcie pełnej kontroli nad jednym z surowców w grze albo ustawianie złodzieja na kluczowych polach.

Dodatki, rozszerzenia oraz inne warianty

Dzięki temu, że gra planszowa Catan cieszy się dużą popularnością, powstało do niej kilka dodatków rozbudowujących ją o nowe elementy. Dzięki dodatkom do gry można wprowadzić dodatkowe wyspy z nowymi surowcami, atakujących barbarzyńców oraz scenariusze, które można rozgrywać. Powstało także kilka różnych wariantów gry np. gra karciana lub gra podróżna. W sprzedaży są także rozszerzenia, które powiększają wyspę i pozwalają grać w 5-6 osób.

Poznaj także inne gry

Zapraszam także do opisów innych gier na moim blogu:

Gra planszowa Catan na Ceneo.pl

Klikając w poniższy baner zostaniesz przekierowany do strony z najtańszymi ofertami gry Catan. Dokonując zakupu przez ten baner ty dostaniesz grę w najniższej cenie, a ja otrzymam kilka złotych za polecenie gry. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

1 Komentarz

Pierwsza osada · 4 kwietnia 2022 o 08:21

Czy pierwsza osade mozna zbudowac w lokalizacji portowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *