Tajniacy to gra drużynowa, w której wygrana zależy od waszego upodobania do ryzyka, od rozległości waszych skojarzeń, ale także jak dobrze znacie sposób myślenia swoich kolegów. Gra jest dostępna w dwóch wariantach – słownym oraz obrazkowym i w każdym z nich celem gry jest odnalezienie wszystkich swoich agentów i zrobienie tego z użyciem jak najmniejszej liczby podpowiedzi.

Tajniacy – gra słowna

W wariancie drużynowym gra jest przeznaczona dla 4 do 12 osób, zaś w wariancie kooperacyjnym od 2 do 12 osób. Czas jednej rozgrywki to około 20 minut.

Przygotowanie rozgrywki

Podstawowy wariant gry zakłada grę drużynową, dlatego przed rozpoczęciem musimy podzielić się na dwie, najlepiej równe, drużyny. Następnie losujemy 25 kart z pseudonimami tajnych agentów i układamy je pośrodku stołu w kwadrat 5 na 5. Pula kart z kryptonimami składa się z 200 dwustronnych kart, co daje nam łącznie 400 dostępnych pseudonimów agentów.

Przed grą każda z drużyn wybiera spośród siebie szefa swojej siatki szpiegowskiej. Następnie szefowie siadają razem po jednej stronie stołu, zaś członkowie obu drużyn po przeciwnej. W tym momencie szefowie losują jedną kartę klucza opisującą, które z pseudonimów należą do czerwonej drużyny, a które do niebieskiej. Dodatkowo część z pseudonimów nie należy do żadnej z drużyn (to cywile), a pod jednym z kryptonimów ukrywa się zabójca. Kartę klucza umieszczamy w taki sposób by była ona widoczna tylko dla szefów obu drużyn.

Rozgrywka

O tym, która drużyna rozpoczyna decyduje kolor lampek wokół planszy z kluczem. Rozpoczynająca drużyna ma do odnalezienia 9 agentów, zaś druga ekipa musi rozpoznać 8 swoich ludzi. Na początku swojej rundy szef drużyny podaje jedno słowo, które powinno być powiązane z pseudonimami jego agentów oraz liczbę mówiącą ilu agentów dotyczy to skojarzenie. Po otrzymaniu hasła członkowie drużyny zastanawiają się z którymi kartami może być ono powiązane. Szef w tym czasie zachowuje pokerową twarz i nie bierze udziału dyskusji.

Przykładowa runda

W powyższym przykładzie hasłem podanym przez szefa jest: drzewo – trzy. Oczywistymi skojarzeniami wydają się korzenie oraz kora, ale co z zielenią oraz lasem? W każdej rundzie drużyna musi wskazać co najmniej jednego agenta, ale w razie wątpliwości może zrezygnować ze wskazania kolejnych. Dlatego w tym przykładzie drużyna zaznaczyła tylko dwóch agentów.

Agentów wskazuje się pojedynczo, a po wskazaniu przez drużynę agenta zostaje on ujawniony i przykryty kafelkiem drużyny do której należy. Jeżeli drużyna rozpoznała swojego agenta to może kontynuować poszukiwania, zaś jeżeli się pomyliła i wskazała agenta przeciwnej drużyny lub cywila to kończy się jej runda.

Zakończenie gry

Szefowie drużyn na przemian podają hasła, które ich drużyna musi skojarzyć z pseudonimem agenta i gra trwa tak długo, aż jedna z drużyn odnajdzie wszystkich swoich ludzi. Gorzej jeżeli w trakcie rozgrywki został wskazany zabójca, wtedy gra kończy się przegraną drużyny, która go wytypowała.

Wariant kooperacyjny

Oprócz podstawowego wariantu drużynowego wymagającego co najmniej 4 osób do gry, mamy także możliwość rozegrania gry w trybie kooperacyjnym. W tym wariancie gra pozwala nam przeprowadzić rozgrywkę już w 2 osoby. Cała różnica polega na tym, że zamiast dwóch jest jedna drużyna, zaś na koniec każdej rundy szef ujawnia wrogiego agenta. Tym sposobem rywalizuje się z wirtualną drużyną.

Tajniacy – gra obrazkowa

W wariancie drużynowym gra jest przeznaczona dla 4 do 12 osób, zaś w wariancie kooperacyjnym od 2 do 12 osób. Czas jednej rozgrywki to około 20 minut.

Główna różnica gry w wersji obrazkowej polega na tym, że zamiast kart ze słowami mamy 140 dwustronnych kart z obrazkami. Zaś grę rozpoczynamy układając je w prostokąt 5×4, zamiast 5×5. Wszystkie obrazki na kartach są w odcieniach szarości, ale za to większość z nich jest bardzo ładnie narysowana. Znajdziemy wśród nich zarówno zwykłe obrazki jak samolot lub huśtawka, ale też bardziej abstrakcyjne jak np. dinozaur na rowerze.

Gra tajniacy z obrazkami powinna być przyjemniejsza dla młodszych graczy. Według informacji z pudełka w grę można grać już od 10 roku życia, zaś w wersji słownej gra jest zalecana dla dzieci powyżej 14 lat.

Niestety jest też pewien minus wersji obrazkowej. Jako, że szef i drużyna siedzą naprzeciwko siebie, to jedna strona patrzy na obrazki do góry nogami. To sprawia, że czasem to co wydaje się oczywiste dla jednej strony, może być trudne do dostrzeżenia dla drugiej.

Tajniacy – gra z presją czasu

Podczas niektórych rozgrywek zdarza się, że wymyślenie hasła przez szefa albo wskazanie pseudonimów przez drużynę trwa bardzo długo. Warto wtedy rozważyć wprowadzenie presji czasu do gry. Po pierwszych rozgrywkach, gdy już poznamy grę, wprowadzenie ograniczeń czasowych pozytywnie wpłynie na rozgrywkę.

Do odliczania czasu można użyć dołączonej do gry klepsydry lub pobrać na telefon przeznaczoną do tego aplikację. Jedno i drugie wprowadza dodatkową atrakcję i zwiększa dynamizm gry.

Inne gry

Zapraszam także do innych tekstów o grach planszowych oraz karcianych:

Tajniacy na Ceneo.pl

Klikając w poniższy baner zostaniesz przekierowany do strony z najtańszymi ofertami gry Tajniacy w obu wariantach. Dokonując zakupu przez ten baner ty dostaniesz grę w najniższej cenie, a ja otrzymam kilka złotych za polecenie gry. Z góry wielkie dzięki!


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *