Trzy szybkie i proste gry karciane

Dzisiaj mam do przedstawienia trzy gry karciane. Myślę, że każda z nich sprawdzi się bardzo dobrze podczas wieczoru z przyjaciółmi, jako urozmaicenia wyjazdu albo po prostu by zabić czas w chwili nudy. I choć każda z tych gier jest inna, to zależało mi na tym, by wszystkie posiadały poniższe cechy:

  • proste zasady – na przekazanie zasad, wystarczy kilka chwil,
  • szybka rozgrywka – jedna gra trwa w granicach 20 minut,
  • niewielki rozmiar – aby grę można wszędzie zabrać, nawet w kieszeni,
  • wieloosobowa – by można było zagrać z co najmniej piątką znajomych.

Poniżej opisuję na czym wybrane przeze mnie gry karciane polegają i jak wygląda w nich rozgrywka. W ten sposób każdy może uznać czy gra mu przypadnie do gustu.

Palce w pralce

Gra od 4 do 8 osób, czas gry to około 15-20 minut.

Być może nazwa tej gry karcianej nie brzmi zbyt zachęcająco. Ale bez obaw! Nikomu tutaj krzywda się nie stanie.

Palce w pralce to gra, w której będziemy musieli się nieźle nagimnastykować aby we właściwym czasie pokazywać gesty z kart na stole. Wachlarz gestów jest bardzo duży i są to m.in. zaciśnięta pięść, kciuk do góry, skrzyżowane palce, salutowanie, poklepanie kolegi po plecach i jeszcze kilkadziesiąt innych. Zaś całość rozgrywki odbywa się w rytm piosenki „We will rock you” zespołu Queen.

Opis rozgrywki

Każdy gracz na początku ma przed sobą jedną kartę gestu. Wybieramy osobę, która rozpoczyna grę, a następnie wszyscy zaczynają klaskać w rytm wyżej wymienionej piosenki.

Osoba rozpoczynająca grę pokazuje swój gest, a następnie gest innego, dowolnego gracza. Po czym wybrany gracz robi to samo – pokazuje swój gest, a następnie gest kolejnej osoby, przekazując jej tym samym pałeczkę. Wszystko dzieje się w rytm klaskania.

Taki łańcuszek trwa do momentu gdy ktoś popełni błąd – przeoczy swoją kolej albo pomyli gest. Taka osoba otrzymuje bombę (ujemny punkt) oraz przekazuje swoją kartę z gestem wybranej osobie (która od teraz ma dwa gesty i na oba musi reagować), a dla siebie dobiera nową kartę. W ten sposób zmienia się układ gestów w grze.

Przegrany rozpoczyna kolejną rundę. Gra trwa 10 rund, po których wygrywa osoba, która ma najmniej pomyłek na swoim koncie.

Brzmi prosto? To bardzo dobrze. Jednak skoordynowanie klaskania i pokazywania gestów, z jednoczesnym zapamiętaniem kto obecnie ma jaki gest przed sobą nie należy do najprostszych. Ale za to każda pomyłka daje dużo śmiechu i radości!

Uga Buga

Gra dla 3 do 7 osób, czas gry to około 15 minut.

Nie wstydzisz się cofnąć do czasów dzieciństwa, gdy nie potrafiłeś jeszcze wypowiedzieć poprawnie żadnego słowa? Albo cofnąć się jeszcze dalej? Do czasów, gdy ludzkość mieszkała w jaskini, a jedyne co potrafiła wypowiedzieć to Uga Buga!

W tej grze talia składa się z 52 kart z wypisanymi na nich zwrotami/słowami, takimi jak: „buga”, „miti”, „yanka”, „ha”, „ani” itp. W tali jest kilkadziesiąt różnych słów tego typu, a gra polega na tym by zapamiętywać ciągi ułożone z tych zwrotów i powtarzać z pamięci.

Opis rozgrywki

Gracze każdą rundę rozpoczynają z trzema zasłoniętymi kartami. Wybrana osoba rozpoczyna rozgrywkę i kładzie pierwszą kartę na środku stołu. Czyta słowo, które się na niej znajduje, wskazuje palcem dowolnego gracza i mówi głośne „ha”. Następnie wskazany gracz kładzie swoją kartę na środku (zasłaniając dotychczas leżącą na środku kartę) i powtarza z pamięci słowa z kart na stole, zaczynając od karty na dole. Na koniec wskazuje kolejnego gracza, mówiąc „ha” i ten gracz powtarza tą samą procedurę.

Jeżeli któryś z kolejnych graczy pomyli się wymieniając słowa ze stosu można mu to wytknąć, wskazując na niego i mówiąc „bu”. Taka pomyłka kończy rundę, a przegrany gracz zabiera wszystkie karty z utworzonego stosu i kładzie obok siebie. Liczą się one jako punkty karne.

Z kolei jeżeli nikt nie zauważy pomyłki (lub nikt nie zdecyduje się wybuczeć tej pomyłki) to gra toczy się dalej.

Rundę wygrywa osoba, która położy trzecią ze swoich kart, wymieni poprawnie wszystkie słowa z kart na stosie, a na koniec wykrzyknie „Uga Buga”.

Zwycięski gracz rozdaje pomiędzy pozostałymi graczami karty ze stosu i one również liczą się jako punkty karne.

Po zakończonej rundzie każdy gracz dobiera karty ze stosu, tak by znowu mieć przed sobą 3 karty. Jeżeli każdy gracz ma komplet kart – można rozpocząć nową rundę. Jeżeli któremuś z graczy zabrakło kart by dobrać ich do trzech – gra się kończy. Wygrywa osoba, która podczas rozgrywki zebrała najmniej punktów karnych.

Kluczowa w tej grze jest dobra pamięć. Ale bez obaw, z doświadczenia mogę powiedzieć, że rundy dużo częściej kończą się pomyłką niż zwycięstwem. Dlatego nie trzeba się martwić, że czasem coś nam wyleci z głowy. Poza tym pomyłki są o wiele zabawniejsze i generują więcej śmiechu.

Dobble

Gra dla 2 do 8 osób, czas gry to około 15 minut.

Pamiętacie zabawę w znajdywanie różnic w dwóch niemalże identycznych obrazkach? Zabawa w Dobble jest podobna, z tym że zamiast szukać różnic trzeba znaleźć podobieństwa na kartach.

W pudełku z grą jest 55 kart, a na każdej karcie jest narysowane 8 różnych obrazków. Każde dwie karty w talii mają zawsze wspólny tylko jeden element.

Opis rozgrywki

Gra Dooble pozwala na grę w kilku różnych wariantach, jednak niezależnie od wybranego wariantu podstawowe zadanie jest zawsze takie same, tzn. znaleźć wspólny element pomiędzy dwoma kartami. I jakby banalnie to nie brzmiało, to nie zawsze jest takie łatwe.

W najpopularniejszym wariancie rozdajemy wszystkie karty pomiędzy graczami i pozostawiamy jedną na środku. Będzie ona początkiem stosu kart. Każdy gracz trzyma przed sobą swoje karty z odsłoniętą kartą z wierzchu. Następnie szukamy wspólnego elementu na karcie przed nami i karcie ze stosu na środku stołu. Gdy go znajdziemy mówimy na głos co to za symbol i kładziemy swoją kartę na stosie na środku stołu.

Powtarzamy tą procedurę tak długo, aż któryś z graczy użyje wszystkich kart.

Drugi wariant jest odwrotnością pierwszego. Każdy gracz dostaje jedną kartę, a z reszty kart tworzy się stos na środku. I w tym wariancie zamiast odkładać karty na środek, dobiera się je ze stosu na środku do własnego stosu. Wygrywa osoba, która na koniec ma najwięcej kart w swoim stosie kart.

Zaś w moim ulubionym wariancie nie ma stosu na środku stołu, a rozgrywka polega na dokładaniu naszych kart do kart w ręce innych graczy.

Dobble to gra o prostych zasadach i dynamicznej rozgrywce. Jest nieprzewidywalna i daje dużo radości. I chociaż wymaga odrobiny spostrzegawczości i refleksu, to można także rozwinąć te umiejętności podczas gry.


Poniżej podaję linki do ceneo.pl, gdzie można najtaniej kupić opisane przeze mnie gry karciane:


Na koniec zapraszam także do zapoznania się z moimi innymi tekstami:


Gry planszowe - sprawdź opinie

Klikając w linki oraz w banery w tym poście zostaniesz przekierowany na stronę ceneo.pl. Znajdziesz tam listę sklepów, gdzie kupisz najtaniej opisane przeze mnie gry karciane. Ty będziesz mógł kupić je w najniższej dostępnej cenie, a ja dzięki współpracy z ceneo.pl otrzymam wynagrodzenie w wysokości kilka procent od twojego zamówienia. Z góry wielkie dzięki! 🙂


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *