Według statystyk typowy Polak na bieżąco wydaje zarobione pieniądze, a jednocześnie nie posiada żadnych oszczędności albo posiada stosunkowo niewielkie fundusze. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby odkładania pieniędzy na przyszłość. Dlatego warto zapoznać się czym jest poduszka finansowa. A tym samym zabezpieczyć się na wypadek gdyby koleje życia potoczyły się innymi torami niż byśmy tego chcieli.

Wszystkie poniżej opisane przeze mnie wskazówki opieram na książce „Finansowy Ninja” napisanej przez Michała Szafrańskiego oraz na własnych doświadczeniach i przemyśleniach wynikających ze stosowania rad pochodzących z tej właśnie książki.

Poduszka finansowa – co to takiego?

Poduszka finansowa to żelazna pula pieniędzy, której celem jest zabezpieczenie nas na wypadek niespodziewanej sytuacji wymagającej dużego wydatku finansowego. Przykładem takiej sytuacji może być utrata pracy, wypadek nie objęty ubezpieczeniem albo problemy zdrowotne wymagające płatnego leczenia. Drugą funkcją poduszki finansowej jest zapewnienie komfortu psychicznego, dzięki świadomości, że mamy odłożony zapas pieniędzy na tzw. czarną godzinę.

Najważniejsza zasada

Najważniejsza zasadą poduszki finansowej jest to, że w żadnym wypadku nie powinno się wydawać zgromadzonych w niej pieniędzy na cele inne niż te na które zostały one przewidziane. Tym samym za te pieniądze nie pojedziesz na wakacje ani nie wyremontujesz sobie mieszkania.

Ile pieniędzy zgromadzić w poduszce finansowej?

Na ilość pieniędzy jaką powinieneś zgromadzić w swojej poduszce finansowej mają wpływ dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wysokość twoich comiesięcznych wydatków. Jeżeli do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym ile miesięcznie wydajesz pieniędzy, to więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule:

Drugim czynnikiem jest twoja sytuacja życiowa. Mniejszą poduszkę będziesz potrzebować jeżeli masz na utrzymaniu tylko siebie, bo prawdopodobnie będziesz mógł zacisnąć pasa i ograniczyć wydatki. Z kolei jeżeli masz na utrzymaniu całą rodzinę, to by zapewnić jej stabilność, oszczędności powinny być odpowiednio większe.

Grubość poduszki finansowej

Poduszka finansowa powinna być wielokrotnością twoich miesięcznych wydatków i w zależności od twojej sytuacji życiowej powinna zawierać równowartość twoich:

  • 3 miesięcznych wydatków – jest to minimalna poduszka finansowa, dla singli i mało wymagających,
  • 3 – 6 miesięcznych wydatków – dla par i rodzin, w większości sytuacji całkowicie wystarcza,
  • 6 – 12 miesięcznych wydatków – dla ludzi ceniących sobie bezpieczeństwo finansowe i brak zmartwień o swoje finanse.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Wiesz już jaką kwotę musisz uzbierać, dlatego nic ci nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć oszczędzanie. W zależności od twoich indywidualnych możliwości, każdego miesiąca przeznaczaj część swojego wynagrodzenia na ten cel. Nie czekaj jednak do ostatniego dnia miesiąca i odkładaj pieniądze w dniu w którym wynagrodzenie wpływa na twoje konto.

Poduszka finansowa - oszczędzanie

Pierwsza cegiełka

Uzbieranie pełnej kwoty może trochę potrwać, dlatego warto od razu odłożyć do poduszki finansowej 1000 – 2000 zł, by od początku posiadać żelazną kwotę, która przysłuży nam się w awaryjnej sytuacji. W ten sposób będziesz się też przyzwyczajał, że te pieniądze mają konkretne przeznaczenie i nie można ich wydać na inny cel.

Gdzie przechowywać poduszkę finansową?

Dostęp do pieniędzy z poduszki finansowej powinien być utrudniony, aby pod wpływem zachcianki nie wydać ich na nieodpowiedni cel. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest:

  • założenie nowego konta bankowego, w innym banku niż masz konto podstawowe,
  • zrezygnowanie z karty płatniczej do tego konta.

Dzięki takiej konfiguracji dostęp do pieniędzy w poduszce finansowej będzie wymagał przelania ich na podstawowe konto lub wizyty w banku. Zaś każda z tych czynności da ci czas na zastanowienie się czy cel na który chcesz je wydać jest zgodny z tym na który zostały one przeznaczone.

Finansowy Ninja

Po więcej informacji o finansach zapraszam do książki „Finansowy Ninja” napisanej przez Michała Szafrańskiego. Ta książka miała duży wpływ na mój sposób myślenia o pieniądzach i o oszczędzaniu. Jest ona napisana prostym językiem, dzięki czemu każdy będzie potrafił wprowadzić w życie zawartą w niej wiedzę. Można ją zakupić pod tym linkiem: Finansowy Ninja lub klikając w obrazek obok. Kupując ją w ten sposób zapłacisz standardową cenę, ja zaś za polecenie tej książki dostanę kilka złotych.


Łukasz Mańka

Mąż, programista, nauczyciel programowania, marzyciel. Mam 31 lat i nadal zero siwych włosów na głowie. Na blogu dzielę się tym co lubię oraz tym co mnie inspiruje. Po więcej informacji zapraszam na stronę "O mnie"

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *