Zamek w Gniewie kiedyś był jednym z największych zamków należących do Zakonu Krzyżackiego, zaś obecnie znajduje się w prywatnych rękach i służy jako hotel oraz restauracja. Na szczęście właściciel udostępnia część zamku turystom, dzięki czemu wraz z przewodnikiem przebranym w historyczny strój, można zwiedzić kilka pomieszczeń w zamku i poznać lepiej tą wzbudzającą podziw budowlę.
Dziedziniec – sala bankietowa
Zwiedzanie zamku rozpoczynamy od nietypowego dziedzińca zamkowego, albowiem plac wewnętrzny zamku został przekształcony w salę bankietową. Nad dziedzińcem rozciągnięto szklany dach chroniący przed deszczem, plac wyłożono płytami, a na nich ustawiono kilkanaście stołów. Dodatkowo, podczas naszej wizyty, pod jedną ze ścian była przygotowana scena i wszystko wyglądało na to, że wkrótce odbędzie się tutaj zabawa. A być może nawet wesele. Ciekawe i nietypowe rozwiązanie.
Dziedziniec zamku Zadaszenie dziedzińca
Kaplica
Kolejnym z odwiedzonych przez nas pomieszczeń była kaplica. Niestety podczas wojny została zniszczona i obecnie, mimo że jest już odnowiona, to nie ma w niej żadnych malowideł ani zdobień. Za to jej rozmiary są niebagatelne. Ponieważ, jak się dowiedzieliśmy, kiedyś znajdowały się tutaj dwie osobne sale, połączone później w jedną sporych rozmiarów kaplicę.
Kaplica zamkowa Kaplica zamkowa
Spacer przez zamek oraz wystawy
Po wyjściu z kaplicy zmierzamy wąskimi schodami, a następnie wąskimi korytarzami do kolejnych sal z wystawami. Jednak ciekawszym od samych wystaw, był dla mnie spacer przez te wąskie pomieszczenia. Prawdopodobnie są to dawne korytarze służby, dlatego są wąskie, ceglane i nieotynkowane. Lubię takie zakamarki w zamkach. Co do wystaw, to niestety jedyną, którą uważam za godną uwagi była wystawa kowalstwa artystycznego.
Wąskie korytarze w zamku Wystawa kowalstwa artystycznego Kowalstwo artystyczne Kowalstwo artystyczne
Otoczenie zamku
Zamek w Gniewie znajduje się w bardzo ładnym otoczeniu. Z jednej strony stoi na skraju miasteczka Gniew, zaś z drugiej jest otoczony łąkami i przepływającą nieopodal Wisłą. Z zamkiem bezpośrednio sąsiaduje pałac wybudowany na zlecenie Jana III Sobieskiego dla swej żony Marysieńki – obecnie również hotel – a także plac turniejowy, na którym co roku odbywają się walki rycerskie.
Pałac Marysieńki Plac turniejowy
Zamek w Gniewie – podsumowanie
Z zewnątrz zamek w Gniewie wygląda bardzo ładnie i zachęcająco. Jednak wewnątrz jest znacznie gorzej i muszę stwierdzić, że udostępnione sale i wystawione eksponaty nie są godne tego jak zamek wygląda z zewnątrz. Jedynymi interesującymi rzeczami w zamku były dziedziniec i spacer po ceglanych, wąskich korytarzach. Dlatego, moim zdaniem, warto przyjechać i zobaczyć zamek z zewnątrz – szczególnie, że znajduje się w ładnym otoczeniu, ale samo zwiedzanie można sobie odpuścić.
Przeczytaj także o innych miejscach
Zachęcam także do przeczytania o innych opisanych przez mnie miejscach:
- Ciekawe miejsca w Polsce, do których chciałbym wrócić
- Pola grunwaldzkie – miejsce pamięci zwycięstwa Polski nad Krzyżakami
- Atrakcje Sanoka: muzeum budownictwa ludowego oraz zamek królewski
- Żółkiew – ulubione miasto Jana III Sobieskiego
Noclegi rezerwuję przez Booking.com
Noclegi podczas wyjazdów rezerwuję za pomocą portalu www.booking.com. Jeżeli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez kliknięcie w poniższy banner to ty zapłacisz standardową cenę, a ja otrzymam kilka złoty za polecenie tej strony. Z góry wielkie dzięki!
0 Komentarzy